εικόνα Viber 2024 03 05 22 55 19 581

εικόνα Viber 2024 03 05 22 55 19 581Μια ακόμη δράση στο πλαίσιο του προγράμματος «Μαθαίνω για τα δάση του τόπου μου, για καλή υγεία και ευημερία» που υλοποιείται τη φετινή χρονιά στο 6ο Γυμνάσιο Κατερίνης πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 5 Μαρτίου 2024 στο σχολείο μας. Στόχος του προγράμματος είναι η ενημέρωση , η ευαισθητοποίηση και η αλλαγή της συμπεριφοράς των μαθητών μέσα από βιωματικές δραστηριότητες στην τάξη, αλλά και στη φύση, σε θέματα που αφορούν τη βιοποικιλότητα και το περιβάλλον γενικότερα.
Στο πλαίσιο αυτό δύο εκπρόσωποι του Δασαρχείου ενημέρωσαν μαθητές του σχολείου μας για τη μορφή των δασικών εκτάσεων (ιδιωτικές, δημοτικές, δημόσιες) και τους έδειξαν βίντεο για το πώς επιλέγονται τα δέντρα υλοτομίας, πώς τα κόβουν, πώς τα στοιβάζουν και πώς τα μεταφέρουν, όπως και ποια δέντρα είναι κατάλληλα για το τζάκι και ποια για την κατασκευή επίπλων. Ιδιαίτερο ήταν το ενδιαφέρον των μαθητών σχετικά με την αυτόνομη αναπαραγωγή του δάσους, καθώς , όταν η υλοτόμηση γίνεται επιστημονικά και με σύστημα, το δάσος όχι μόνο δεν καταστρέφεται, αλλά ανανεώνεται συνεχώς! Επίσης έδειξαν βίντεο με ζώα και πουλιά του τόπου μας που ζουν στα δάση και , τέλος, σλάιντς με αεροφωτογραφίες της Κατερίνης το 1947-1970 και σήμερα, που έκαναν πράγματι μεγάλη εντύπωση στους μαθητές μας.
Ας προστατέψουμε, λοιπόν, το δάσος. Ας αυξήσουμε το πράσινο, όπου είναι δυνατόν, γιατί το δάσος είναι ΠΗΓΗ ΖΩΗΣ.