Πραγματοποιώντας τη 2η φάση του ‘’προγράμματος ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των μαθητών της Δ/θμιας Εκπ/σης σε θέματα αναπηρίας και διαφορετικότητας’’ το 6ο Γυμνάσιο με τις εκπαιδευτικούς Σεϊτανίδου Φωτεινή, Κυριαζή Ιφιγένεια, Καζάκου Αικατερίνη , Θεοχαροπούλου Ηλιάννα και τα τμήματα Α3, Β5 επισκέφτηκε την Παρασκευή 19/4 τη Μέριμνα Παιδιού. Οι μαθητές μας έμαθαν για τις δράσεις της Μέριμνας , ξεναγήθηκαν στο χώρο , στις εξαιρετικές εγκαταστάσεις , έπαιξαν , συνομίλησαν, δέχθηκαν τη φιλοξενία των υπεύθυνων και των ωφελούμενων και όλοι μαζί έφτιαξαν τις πασχαλινές τους λαμπάδες. Απώτερος σκοπός ήταν να αναπτυχθεί η ενσυναίσθηση, η κοινωνική αποδοχή, η ισότητα και ο σεβασμός απέναντι στη διαφορετικότητα.
Ευχαριστούμε τις υπεύθυνες της Μέριμνας Παιδιού για τη μοναδική εμπειρία που έδωσαν στα παιδιά μας να επισκεφτούν το χώρο και μέσα από τις βιωματικές δραστηριότητες και τη γνωριμία με τους νέους να πάρουν ένα μάθημα ζωής. Οι υπεύθυνες ( Ραπουτίκα Ελένη : διοικητική διευθύντρια, Θωμοπούλου Αθηνά: επιστημονική διευθύντρια, Αμπεριάδου Ιωάννα: κοινωνική λειτουργός και διευθύντρια ΣΥΔ, Πασαλίδου Ελένη: φυσικοθεραπεύτρια, Τσιρίδου Μαρία: κοινωνική λειτουργός , Βρούζου Μαρία :εκπαιδεύτρια βιβλιοδεσίας ) και όλα τα άτομα που δουλεύουν και βοηθούν είναι άξια συγχαρητηρίων για το έργο που επιτελούν , για τη φροντίδα και την αγάπη που χαρίζουν.