IMG 3fce760258b930ca1f218e1fb77f54d3 V

Στις 4-7 Απριλίου το 6ο Γυμνάσιο Κατερίνης εκπροσώπησε με μαθητές το νομό μας  στο 1ο Μαθητικό Περιβαλλοντικό Συνέδριο του Εθνικού Εκπ/κού Δικτύου ‘’Κων/πολη –Θεσ/κη, μια Εκπαιδευτική Συνύπαρξη-Πολίτες της Πόλης , Έλληνες της Οικουμένης’’. Διοργανωτές ήταν οι Δ/νσεις Π.Ε και Δ.Δ.Ε  Δυτ. Θεσ/κης και τέθηκε υπό την αιγίδα του ΑΘΠ  του Οικουμενικού Πατριάρχη , κ.κ. Βαρθολομαίου.

Οι μαθητές μας παρουσίασαν στο Ζωγράφειο Λύκειο την αφίσα τους (πρόσφυγες τότε,  πρόσφυγες τώρα) και έκτισαν γέφυρες επικοινωνίας και συνεργασίας με άλλους μαθητές σε θέματα περιβάλλοντος , ιστορικής μνήμης και αειφορίας. Ενθουσιάστηκαν από την άψογη φιλοξενία του Ζωγράφειου και του Διευθυντή του , κ. Δερμιτζόγλου, και ξεναγήθηκαν στο ιστορικό αυτό σχολείο. Είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν την Αγια- Σοφιά, το Μπαλουκλί, την κλειστή αγορά , την αιγυπτιακή αγορά, την αγορά του Πέραν , να συναντήσουν στο Πατριαρχείο τον Οικουμενικό Πατριάρχη , να ξεναγηθούν στο Βόσπορο. Πήραν μια γεύση από το ιστορικό παρελθόν , από τις μνήμες , τις γεύσεις ,τους ήχους της Πόλης των πόλεων. Είδαν τους ουρανοξύστες , τους αυτοκινητόδρομους και ζωντάνεψαν με τη φαντασία τους ξεχασμένες  εικόνες και εποχές. Για τρεις  μέρες η  Πόλη κατακλύσθηκε από ελληνόπουλα , αντηχούσε ελληνικά θυμίζοντας παλιές καλές εποχές. Ήταν μια μοναδική εμπειρία για τα παιδιά μας που έδειξαν εξαιρετική συμπεριφορά και ωριμότητα!