Μια πολύ ενδιαφέρουσα σεμιναριακή διδασκαλία πραγματοποιήθηκε στο 6ο Γυμνάσιο Κατερίνης τη Δευτέρα 19 Φεβρουαρίου 2024 από τη Σύμβουλο Εκπαίδευσης Φιλολόγων Πιερίας, κ. Βαΐα Αγγέλη. Xρησιμοποιήθηκε η μέθοδος της μετασχηματίζουσας μάθησης διαμέσου της Τέχνης στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας της Γ΄ Γυμνασίου και ειδικότερα στην ενότητα «ΕΙΡΗΝΗ-ΠΟΛΕΜΟΣ» . Στόχος ήταν από τη μια να γνωρίσουν οι μαθητές πώς να προσεγγίσουν ένα έργο τέχνης και πώς να αντλήσουν πληροφορίες απαραίτητες για την κατανόηση και ερμηνεία ενός ιστορικού γεγονότος και από την άλλη να καλλιεργήσουν τον κριτικό εγγραμματισμό και την ενσυναίσθηση απέναντι σε ένα τόσο επίκαιρο θέμα, όπως η βία και ο πόλεμος.
Η διδασκαλία οργανώθηκε σε συνεργασία με τη φιλόλογο του τμήματος κ. Σοφία Χαριτοπούλου, ενώ την παρακολούθησαν, εξ αποστάσεως και σύγχρονα, οι αποσπασμένοι στο Ελληνικό Γυμνάσιο –Λύκειο Κολωνίας φιλόλογοι μετά από αίτημα του αναπληρωτή Διευθυντή της σχολικής μονάδας, κ. Δημητρίου Χαριτόπουλου. Στην οργάνωση της διδασκαλίας σημαντική ήταν η συμβολή του κ. Γεωργίου Παπαφωτίου, Διευθυντή, και του κ. Πολυχρόνη Κουκάρα, Καθηγητή Πληροφορικής, του 6ου Γυμνασίου αντίστοιχα.
Ευχαριστούμε όλους θερμά.