imagesΣτη Βιέννη βρίσκονται εκπαιδευτικοί και μαθητές/μαθήτριες του σχολείου μας για την δεύτερη κινητικότητα του ευρωπαϊκού προγράμματος με τίτλο “Reset Today or Game over Tomorrow” ( ΚΑ229, Στρατηγικές συμπράξεις ανταλλαγών μεταξύ Σχολείων) , στην οποία συμμετέχουν, επίσης, σχολεία από τη Δανία, το Βέλγιο και , φυσικά, την Αυστρία.
Οι εκπαιδευτικοί Μπουρονίκου Ε., Παράσχου Ε. και Καλαϊτζίδου Σ. μαζί με τις μαθήτριες Τσιούτσιου Ε., Μεταξιώτη Ε. και Παπαδοπούλου Α. και τους μαθητές μας Μπατσούδη Χ., Λαμπονίκο Γ. και Τσιρωνίδη Γ. ταξίδεψαν στην πρωτεύουσα της Αυστρίας για να παρακολουθήσουν την εξέλιξη του προγράμματος και τον προγραμματισμό των επόμενων δράσεών μας.
Μετά τη θερμή υποδοχή μας από το αυστριακό σχολείο, παρουσιάστηκαν οι εργασίες όλων των μαθητών πάνω σε θέματα ανακύκλωσης, καταναλωτικών συνηθειών και δημιουργίας οικολογικής συνείδησης. Στη συνέχεια ξεναγηθήκαμε στους χώρους του σχολείου, όπου μπορέσαμε να συγκρίνουμε τα εκπαιδευτικά συστήματα των χωρών.
Περπατήσαμε στο κέντρο της πόλης και παρακολουθήσαμε ένα εντυπωσιακό διαδραστικό ταξίδι στην ιστορία της πόλης και των ανθρώπων της, μέσα από 5D ξενάγηση και επίδειξη εικονικής πραγματικότητας.
Σίγουρα μια γεμάτη πρώτη μέρα, που μας άφησε κουρασμένους, αλλά με τις καλύτερες εντυπώσεις για την όμορφη αυτή πόλη!